Ustawa podpisana właśnie przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa zakłada stworzenie formy nacisku, mającej na celu powstrzymanie dotychczasowych sojuszników Tajwanu od zerwania z nim współpracy dyplomatycznej. Dodatkowo Departament Stanu USA ma tworzyć listy osób zagrażających utrzymywaniu stosunków z rządem w Tajpej.

Odpowiednie zapisy w tej sprawie znalazły się w Tajwańskiej Sojuszniczej Międzynarodowej Inicjatywie Ochrony i Wzmocnienia (Ustawa TAIPEI), zaaprobowanej właśnie przez Biały Dom. Zakłada ona ochronę interesów nieuznawanej przez większość państw Republiki Chińskiej, która cieszy się za to pełnym wsparciem kolejnych amerykańskich rządów chcących przeciwdziałać wpływom Chińskiej Republiki Ludowej.

Od dłuższego czasu kontynentalne Chiny naciskają na inne państwa, aby te poluzowały lub po prostu zerwały swoje relacje z Tajwanem. Właśnie dlatego Kongres Stanów Zjednoczonych przegłosował wspomnianą ustawę, która ma oddziaływać na dotychczasowych sojuszników Republiki Chińskiej. Dodatkowo Departament Stanu ma zbierać informacje na temat osób mogących naciskać na podjęcie podobnego kroku.

Amerykański sekretarz stanu będzie mógł ponadto używać gospodarczych form nacisku na państwa uznające dotychczas Tajwan. W przypadku poprawy relacji z Republiką Chińską czyniące to kraje będą mogły liczyć na rozszerzoną pomoc finansową ze strony USA, z kolei ograniczanie kontaktów będzie skutkowało redukcją lub całkowitym zakręceniem kurka z pieniędzmi. Ponadto amerykańska głowa państwa otrzyma możliwość decyzji o wysyłce broni do Tajpej.

Na podstawie: congress.gov, cnn.com.