W ostatnim czasie Stany Zjednoczone podjęły szereg działań zmierzających do odwrócenia decyzji, jakie zostały podjęte po zakończeniu zimnej wojny ze Związkiem Radzieckim. Jak więc zauważa portal Defence24.pl, amerykańskie wojsko zastępuje stacjonujące w Europie oddziały piechoty lekkiej dywizjami zmotoryzowanymi i pancernymi, do czego dochodzi wsparcie oddziałów artylerii i obrony przeciwlotniczej.

Wspomniany specjalistyczny portal zauważa, że w ostatnim czasie U.S. Army poinformowała o przekształceniu 1 Brygady 1 Dywizji Pancernej w ciężką jednostkę pancerną, natomiast 2 Brygada 4 Dywizji Piechoty ma zmienić się z formacji piechoty lekkiej na brygadę zmotoryzowaną na Strykerach. W październiku ubiegłego roku podobnej transformacji poddano 2 Brygadę 3 Dywizji Piechoty, która została przemianowana na jednostkę pancerną.

Defence24.pl zauważa, że „wzmacnianie liczebności jednostek pancernych jest zgodne z nową strategią obrony narodowej z 2018 roku, oraz z wizją rozwoju US Army do roku 2028”, zaś samo zwiększenie zdolności do konwencjonalnej obrony ma miejsce mimo amerykańskiego zaangażowania w Afganistanie i Iraku. W Niemczech ma z kolei dojść do sformowania nowych jednostek U.S. Army, którymi miałyby być batalion obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu i dowództwo brygady artylerii z dwoma batalionami artylerii rakietowej.

„Wszystkie opisane wyżej działania wpisują się w proces odtwarzania przez Stany Zjednoczone zdolności do działań w konflikcie lądowym o dużej intensywności” – pisze portal, który zwraca uwagę właśnie na fakt, iż Amerykanie odwracają decyzje podjęte po zakończeniu zimnej wojny.

Na podstawie: defence24.pl.