Doradcy ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli służbę w 18 Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego. Według komunikatu ich obecność ma „zapewnić wsparcie i doradztwo wojskowe” wraz ze „zwiększeniem interoperacyjności”. Będzie za to odpowiadać bezpośrednio amerykańska 4. Brygada Wsparcia Sił Bezpieczeństwa.

Za pośrednictwem Twittera 18 Dywizja Zmechanizowana przyznała, że w jej dowództwie rozpoczęli służbę wojskowi zza oceanu. We wpisie na wspomnianym portalu społecznościowym można więc przeczytać, iż Amerykanie zapewnią Polakom „wsparcie i doradztwo wojskowe, a także zwiększenie interoperacyjności”.

Wojsko Polskie nie przekazało jednak żadnych konkretów dotyczących tej formy współpracy. Wiadomo jedynie, że w polskim dowództwie służbę zaczną amerykańscy wojskowi z 4. Brygady Wsparcia Sił Bezpieczeństwa (4th Security Force Assistance Brigade).

Na co dzień jednostka Wojsk Lądowych USA stacjonuje w Kolorado, ale jej głównym obszarem działalności jest wspieranie oraz łączność z siłami zbrojnymi sojuszników Stanów Zjednoczonych. Od jesieni 2021 roku jej żołnierze są rozmieszczeni w Europie, aby według oficjalnych komunikatów realizować swoje zadania na kontynentach europejskim i afrykańskim.

Na podstawie: wnp.pl, twitter.com/Zelazna_Dywizja.