Szefowie dyplomacji Królestwa Arabii Saudyjskiej i Islamskiej Republiki Iranu podpisali w Pekinie ostateczne porozumienie o wznowieniu relacji dyplomatycznych. Po siedmiu latach oba kraje mają otworzyć swoje placówki dyplomatyczne, a ponadto zobowiązały się do dalszych rozmów w celu „usunięcia przeszkód w rozwoju stosunków dwustronnych”. Obie strony wyraziły ponadto uznanie dla wysiłków podjętych przez Chińską Republikę Ludową.

Już 10 marca po kilkudniowych negocjacjach prowadzonych w chińskiej stolicy ogłoszono, że Rijad i Teheran zamierzają wznowić relacje dyplomatyczne. Zostały one bowiem zerwane na początku 2016 roku, gdy saudyjskie władze zdecydowały się na egzekucję szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Ministrowie spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej i Iranu, Fajsal bin Farhan Al-Saud i Hossein Amir-Abdollahian, teraz ponownie spotkali się w Pekinie. Tym razem podpisali kolejne umowy dotyczące normalizacji wzajemnych stosunków. Najważniejsza z nich dotyczy ponownego otwarcia ambasad i konsulatów obu państw.

Poza tym obie strony zobowiązały się do prowadzenia dalszego dialogu, który ma „usunąć przeszkody w rozwoju stosunków dwustronnych”. Dzięki temu Saudyjczycy i Irańczycy chcą wzmacniać swoje relacje i współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa.

Powołane wcześniej grupy techniczne mają tym samym kontynuować swoje spotkania, aby koordynować wizyty oficjalnych delegacji oraz doprowadzić do wznowienia lotów pomiędzy oboma państwami. Zwiększenie liczby rozmów mają zaś pomóc w wykorzystaniu potencjału surowcowego i gospodarczego Arabii Saudyjskiej i Iranu.

Jednocześnie oba państwa wyraziły uznanie dla wysiłków Chińskiej Republiki Ludowej, zainteresowanej rozwojem saudyjsko-irańskich relacji. Podziękowali również Szwajcarii za reprezentowanie ich interesów.

Na podstawie: arabnews.com, presstv.com, reuters.com.

fot. twitter.com/Amirabdolahian