saudi-arabian-flag1Władze Arabii Saudyjskiej wezwały swoich obywateli do wyjazdu z Libanu, apelując również o wycofanie się z planów odwiedzin Saudyjczyków w tym kraju. Deklaracja Saudyjczyków ma związek z pogarszającymi się relacjami z Libanem.

Arabia Saudyjska radzi swoim obywatelom mieszkającym lub przebywającym w Libanie, aby jak najszybciej opuścili to państwo. Rijad odradza również Saudyjczykom podróżowania do Libanu, co ma związek z pogarszającymi się stosunkami saudyjsko-libańskimi. Saudyjczycy zdecydowali już, że zawieszają realizację umowy o przekazaniu blisko trzech miliardów dolarów na modernizację libańskiej armii, która miała za te pieniądze wykupić francuski sprzęt wojskowy. Jednocześnie Rijad twierdzi, iż zamierza „przeanalizować” obecny charakter obustronnych relacji, co zamierzają też uczynić saudyjscy sojusznicy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu.

Największym problemem dla Saudyjczyków jest rosnąca pozycja libańskiego Hezbollahu, który uczestniczy w operacjach wojskowych syryjskiego wojska przeciwko tamtejszym ugrupowaniom terrorystycznym. Według Hezbollahu decyzja Arabii Saudyjskiej ma właśnie związek z porażkami jej sojuszników w Syrii i zdradza prawdziwe oblicze Saudyjczyków, którzy wcale nie zamierzają walczyć z terroryzmem.

Na podstawie: presstv.ir, reuters.com.