Na przełomie sierpnia i września we wschodniej Rosji odbędą się ćwiczenia wojskowe Wostok-2022. W grach wojennych wezmą również udział siły zbrojne Indii i Chińskiej Republiki Ludowej. Zwłaszcza w ostatnim czasie relacje indyjsko-chińskie są napięte, ale zdaniem Chińczyków manewry nie będą związane z obecną sytuacją międzynarodową i regionalną.

Rosyjski resort obrony w swoim oświadczeniu z końca ubiegłego miesiąca podkreśla, że zaplanowane na czas między 30 sierpnia a 5 września ćwiczenia będą skupiać się na „kwestii wykorzystania zgrupowań sił do zapewnienia bezpieczeństwa militarnego w Regionie Wschodnim”.

Dodatkowo informowano wówczas, że w grach wojennych Wostok-2022 wezmą udział wojska innych państw. Ostatecznie w manewrach we wschodniej Rosji wezmą udział między innymi żołnierze z Białorusi, Chińskiej Republiki Ludowej, Indii, Mongolii czy Tadżykistanu.

Chiński resort obrony uzasadnił udział Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej podpisaną wcześniej dwustronną umową o współpracy z Rosją. Celem Państwa Środka jest więc zacieśnienie kooperacji z innymi państwami oraz wzmocnienie zdolności reagowania na zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Media zwracają uwagę na wspólny udział w manewrach wojsk Chin i Indii, a więc państw pozostających w bardzo napiętych stosunkach. Pekin odpowiadając na podobne wątpliwości stwierdził, że ćwiczenia nie są jednak związane z obecną sytuacją na arenie międzynarodowej i regionalnej.

Wciąż nie wiadomo czy chińscy i indyjscy żołnierze będą ćwiczyć razem, czy jednak wezmą udział w oddzielnych manewrach. W ramach Wostok-22 zaplanowano bowiem gry wojenne rozłożone łącznie na 13 poligonów wojskowych.

Na podstawie: reuters.com, thehindu.com, business-standard.com, rp.pl.

Zobacz również: