Ministerstwo Zdrowia przygotowało cały system opieki zdrowotnej dla uchodźców uciekających przed objętą wojną Ukrainą. Resort kierowany przez Adama Niedzielskiego zapowiedział dodatkowo, że wszyscy ukraińscy obywatele przybyli do Polski po 24 lutego będą mogli nieodpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych.

Niedzielski poinformował, że system opieki zdrowotnej przygotowany jest zarówno na przyjęcie rannych poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji, jak i zwykłych chorych potrzebujących pomocy medycznej. Uchodźcy mogą więc liczyć na pomoc w blisko 120 szpitalach, a także w 27 punktach recepcyjnych. W placówkach dostępnych ma być około 7 tys. miejsc.

W każdym ze wspomnianych punktów recepcyjnych znajduje się punkt opieki medycznej. Służy on głównie ocenie zdrowia pacjentów, aby mogli oni w razie potrzeby otrzymać skierowanie do polskiego szpitala. Dodatkowo każdy z punktów jest przygotowany na lądowanie obok niego helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Resort zdrowia pracuje obecnie nad projektem ustawy pozwalającym obywatelom Ukrainy na korzystanie z opieki medycznej w placówkach mających podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Związana z tym ma być przede wszystkim minimalna liczba formalności.

Wszelka pomoc medyczna udzielana obywatelom Ukrainy przybyłym do Polski po 24 lutego będzie refundowana przez Ministerstwo Zdrowia. Na ten cel przeznaczone zostaną środki z budżetu państwa. Dodatkowo uchodźcy otrzymają leki refundowane na tych samych zasadach, co medykamenty dla Polaków.

Poza tym Niedzielski wraz z urzędnikami pracuje nad obsługą pacjentów w języku ukraińskim. Już w tej chwili uruchomione zostały dla uchodźców specjalne infolinie, a wzmocniony zostanie również system tak zwanych teleporad.

Na podstawie: rdc.pl, rynekzdrowia.pl.