Do Sejmu wpłynął projekt sygnowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą wzmocnić ochronę praw zwierząt w naszym kraju. Dokument zakłada powstanie obowiązkowego znakowania i rejestru psów, wprowadzenie zakazu trzymania czworonogów na łańcuchu oraz hodowania zwierząt na futra i wykorzystywania ich w cyrkach. Ponadto rozszerzony zostanie katalog kar za znęcanie się nad zwierzakami.

W kierownictwie partii rządzącej znalazła się spora grupa zwolenników większej ochrony praw zwierząt, na czele z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, znanym zresztą miłośnikiem kotów. Ponadto głównym orędownikiem zmian w prawie jest Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych i poseł PiS, który jednocześnie jest członkiem Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt oraz przedstawicielem wnioskodawców.

Projekt zmian w prawie zakłada przede wszystkim rozszerzenie katalogu czynów, które mogą zostać uznane za znęcanie się nad zwierzętami, a także zakaz hodowli zwierząt w celu uzyskania od nich futra. Ponadto wnioskodawcy chcą, aby psy były rejestrowane i znaczone oraz by nie mogły być trzymane na łańcuchach (w okresie przejściowym wydłużona zostanie jego długość), zaś wprowadzenie dokładnego określenia psa oraz kota rasowego ma na celu wyeliminować powstawanie pseudohodowli.

To nie jedyne zapisy projektu, który wpłynął właśnie do Biura Legislacyjnego Sejmu, ponieważ zakłada on również zakaz uśmiercania zwierząt bez ich uprzedniego ogłuszenia (wyjątkiem ma być ubój rytualny), zwiększenie możliwości inicjowania i uczestniczenia w postępowaniu sądowym przez organizacje społeczne zajmujące się prawami zwierząt, czy też uszczelnienie systemu finansowania odławiania oraz opieki nad bezdomnymi zwierzętami p[rzez samorządy.

Na podstawie: wpolityce.pl, wp.pl.