Bośniacka policja aresztowała Hamdiję Abdica „Tigara”, czyli jednego z najpopularniejszych wojskowych z czasów wojny w byłej Jugosławii. Generał bośniackich wojsk jest oskarżany o udział w zamordowaniu swojego chorwackiego odpowiednika, a do tragicznego wydarzenia miało dojść w 1995 roku, kiedy oficjalnie po okresie napięć muzułmańscy Boszniacy oraz Chorwaci ponownie współdziałali w ramach antyserbskiej koalicji.

Aresztowania bośniackiego wojskowego, niezwykle popularnego w kręgach tamtejszych weteranów, dokonano wczoraj nad ranem w miejscowości Bihać w północno-zachodniej części Bośni i Hercegowiny. To właśnie w tej miejscowości znajdującej się przy granicy Bośni z Chorwacją „Tigar” jest obecnie szefem lokalnych struktur Partii Akcji Demokratycznej (SAD), a więc najpopularniejszego ugrupowania wśród muzułmańskiej części mieszkańców Bośni i Hercegowiny.

Wojskowy jest oficjalnie oskarżony o to, iż jako generał boszniackiej armii brał udział w mordzie na swoim chorwackim odpowiedniku, stąd też oprócz niego aresztowano również cztery inne osoby zamieszane w tę zbrodnię. Chorwacki generał Vlado Santić miał zostać zabity dokładnie 8 marca 1995 roku, gdy opuszczał hotel w Bihaciu, a jego ciała do dzisiaj nie odnaleziono. Z tego powodu bośniacka prokuratura zdecyduje, czy Abdić zostanie tymczasowo aresztowany.

Warto zwrócić uwagę, iż chorwacki wojskowy został zamordowany, gdy po okresie wzajemnych walk Chorwaci i muzułmańscy Boszniacy ponownie utworzyli koalicję wymierzoną w siły serbskie operujące w Bośni i Hercegowinie w czasie krwawej wojny w byłej Jugosławii.

Na podstawie: balkaninsight.com.