cyganieNowy burmistrz miasteczka Gyongyospata, zapowiada zakończenie restrykcyjnej polityki wobec cygańskiej społeczności zamieszkującej miejscowość. Następca działacza Jobbiku twierdzi, że działania nacjonalistów szkodziły wizerunkowi centroprawicowego Fideszu w Europie.

Poseł Fideszu Laszlo Horvath stwierdził, iż ostatnie lata oznaczały sianie „podziałów, strachu i konfliktów” w Gyongyospacie. Jego zdaniem, w ostatnich latach nazwa miasteczka została spopularyzowana, jednak nie w taki sposób w jaki chcieliby jego mieszkańcy. Gyongyospata pojawiała się w wielu europejskich filmach dokumentalnych, jako przykład „rasistowskiej” polityki, którą mają prowadzić nacjonaliści z Jobbiku.

Nowa burmistrz Laszlone Hever powiedziała mediom, że zmieni politykę władz, mających zapewnić teraz dobrobyt wszystkim mieszkańcom Gyongyospaty. Zapowiedziała też stały dialog z cygańską mniejszością.

Poprzedni burmistrz, Oszkar Juhasz z Jobbiku prowadził restrykcyjną politykę wobec Cyganów, którzy rozpętali w miasteczku falę przestępczości. Na ulicach Gyongyospaty pojawili się członkowie węgierskich organizacji paramilitarnych, chroniących Węgrów przed atakami, a cygańskie dzieci zostały posłane do oddzielnych klas.

na podstawie: politics.hu, mno.hu

Zobacz również:
Fidesz kupował głosy wśród Cyganów?