Marynarki wojenne Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej rozpoczęły wspólne manewry na Morzu Japońskim. Ćwiczenia wojskowe potrwają łącznie cztery dni, a w ich trakcie floty obu państw będą między innymi doskonalić wspólne manewrowanie taktyczne. Nie zabraknie również działań polegających na przećwiczeniu ostrzeliwania wrogich celów.

Manewry marynarek wojennych Chin i Rosji zostały zaplanowane na dni 14-17 października. Ćwiczenia „Joint Sea 2021” na Morzu Japońskim zgromadziły rosyjskie korwety rakietowe, trałowce typu przybrzeżnego, okręt podwodny, niszczyciel rakietowy, łódź rakietową i holownik ratowniczy. Strona chińska wysłała na manewry morskie dwa niszczyciele, dwie korwety i okręt podwodny z silnikiem diesla.

Do Zatoki Piotra Wielkiego dotarły nie tylko jednostki marynarki wojennej. W ćwiczeniach bierze ponadto udział dwanaście samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego rosyjskiej Floty Pacyfiku i chińskiej marynarki wojennej.

Oba państwa poinformowały, że wspólne manewry wojskowe są okazją do przećwiczenia różnego rodzaju aktywności. W pierwszej kolejności Chiny i Rosja będą ćwiczyć wspólne manewrowanie taktyczne i przeciwminowe dla grup marynarki wojennej. Dodatkowo będą prowadzić ostrzał artyleryjski do różnego rodzaju celów morskich, a także tropić i blokować w wyznaczonym obszarze okręt podwodny fikcyjnego przeciwnika.

Manewry morskie sił obu państw mają już dziewięcioletnią tradycję. Zostały zapoczątkowane w 2012 roku w związku z rosnącą aktywnością morską Stanów Zjednoczonych, które zacieśniły wówczas współpracę wojskową ze swoimi regionalnymi sojusznikami.

Na podstawie: presstv.ir, stripes.com.