Przebywając z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych, prezydent Andrzej Duda spotkał się między innymi ze środowiskami żydowskimi. Obecnie pojawiają się jednak sprzeczne relacje z rozmów odbytych w polskim konsulacie, ponieważ zdaniem jednego z żydowskich portali głowa państwa miała obwiniać Izrael za wzrost liczby „antysemickich” ataków w Polsce, czemu Kancelaria Prezydenta stanowczo zaprzecza.

Zdjęcia ze spotkania Dudy z „przedstawicielami organizacji żydowskich” zostały opublikowane na jego oficjalnym koncie na Facebook’u, stąd można zobaczyć polskiego prezydenta w objęciach amerykańskich Żydów. Według informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową, w rozmowach z głową państwa uczestniczyło około dwudziestu osób związanych z różnego rodzaju organizacjami.

Na samej stronie Kancelarii Prezydenta próżno szukać relacji z tego wydarzenia, za to widnieje na niej oświadczenie rzecznika prasowego głowy państwa, Błażeja Spychalskiego, odnoszącego się do publikacji portalu „Jewish Insider”. Pracownik Dudy twierdzi w nim, że polski prezydent nie mówił podczas tego spotkania, że „Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce”, zaś takie stwierdzenie jest jedynie wymysłem dziennikarzy tego serwisu.

„Jewish Insider” twierdzi, że głowa państwa miała krytykować zachowanie strony izraelskiej, nie wyrażającej żalu z powodu obwiniania Polaków o „współudział w Holokauście”. Ocalały z niego Edward Mosberg, niedawno odznaczony Orderem Zasługi, miał zresztą bronić stanowiska polskich władz w tej sprawie.

Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski, zachwalał spotkanie Dudy ze środowiskami żydowskimi, ponieważ w ten sposób podkreślono „unikatowość relacji polsko-żydowskich”. Ponadto nasz kraj ma posiadać „wyjątkowo dobre związki z Izraelem”, a także aktywnie opiekować się dziedzictwem żydowskim na terenie naszego kraju. Co prawda polski dyplomata twierdzi, że w rozmowach w Nowym Jorku nie było tematów tabu, lecz nie poruszano sprawy „restytucji mienia żydowskiego” w Polsce.

Na podstawie: prezydent.pl, interia.pl, jewishinsider.com.