bractwo-muzulmanskieSąd w Kairze skazał dziś na karę śmierci, 529 członków egipskiego Bractwa Muzułmańskiego. Uniewinniono zaledwie 16 osób. Wszyscy byli oskarżeni o dokonywanie morderstw i ataków na policjantów oraz żołnierzy, w wyniku czego śmierć poniosło prawie 300 osób.

Wyrok zapadł podczas jednego posiedzenia sądu, a ogółem na ławie oskarżonych zasiadło 545 osób, oskarżanych o dokonywanie morderstw i ataków na funkcjonariuszy policji i wojskowych, a także szturm na posterunek policji i niszczenie mienia. Wszyscy zostali zatrzymani 14 sierpnia ubiegłego roku, gdy rozbito dwa obozy protestacyjne Bractwa Muzułmańskiego. Działacze ugrupowania protestowali wówczas przeciwko obaleniu prezydenta Mohammada Mursiego, poprzez wojskowy przewrót. Wyroki nie są prawomocne i adwokaci skazanych zapowiedzieli odwołanie się od wyroku.

Wyroki są elementem akcji rozbicia Bractwa przez nowy rząd Egiptu. Ugrupowanie zostało uznane za organizację terrorystyczną, a tysiące jego działaczy znalazło się w więzieniu.

na podstawie: reuters.com, onet.pl.