Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej FIFA zapowiada ostrzejszą walkę ze zjawiskiem seksizmu, który podczas trwających właśnie Mistrzostw Świata w Rosji miał stać się „większym problemem od rasizmu”. Z tego powodu oficjele tej niezwykle podejrzanej organizacji zamierzają rozmawiać z nadawcami telewizyjnymi, aby ci mocno ograniczyli ujęcia pokazujące piękne kobiety, będące częstym „celem” realizatorów transmisji.

FIFA stale współpracuje z organizacją Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE), która w swoim najnowszym raporcie stwierdziła, iż w trakcie piłkarskiego Mundialu w Rosji pojawiło się blisko trzydzieści przypadków seksizmu na tamtejszych ulicach. Sprawą zajął się więc Federico Addiechi, który pełni w FIFA funkcję szefa działu zrównoważonego rozwoju i różnorodności, dlatego też zapowiedział on pomoc federacji w walce z tym zjawiskiem. 

Addiechi miał już rozpocząć rozmowy z telewizyjnymi nadawcami, ponieważ zdaniem FIFA dzięki temu możliwe będzie ograniczenie podobnych przypadków. Oficjele uważają bowiem, że seksizm w trakcie Mundialu jest efektem pokazywania „gorących fanek” podczas transmisji ze spotkań rozgrywanych w ramach trwających właśnie Mistrzostw Świata. Co prawda nie będzie to jeszcze oficjalna kampania prowadzona przez federację, ale jej wdrożenie w przyszłości ma być formą „ewolucji” piłki nożnej na świecie.

Przedstawiciele FARE podkreślają, że przed turniejem najbardziej obawiali się przypadków „rasizmu” i „homofobii”, lecz największym problemem okazał się właśnie seksizm. Chodzi przy tym głównie o ilość incydentów polegających na całowaniu telewizyjnych reporterek, czy też nagabywaniu rosyjskich kobiet na ulicach.

Na podstawie: bbc.com.

Zobacz również:

„FIFA Mafia” – Thomas Kistner