calaismigrantsSłynne już obozowisko imigrantów we francuskim Calais ma zostać częściowo zniszczone. Po decyzji lokalnych władz w poniedziałek rozpoczęto proces wysiedlania jego południowej części, co zakończyło się zamieszkami.

W ubiegłym tygodniu lokalny sąd w Lille uznał, że decyzja władz miasta Calais o likwidacji części obozu jest zgodna z prawem, stąd imigranci mieli kilka dni na opuszczenie tego miejsca. Interwencja lokalnego samorządu znajdującego się pod kontrolą centroprawicy była odpowiedzią na prośby mieszkańców, którzy zwracali uwagę na agresywne zachowania przybyszy spoza Europy, chcących przedostać się do Wielkiej Brytanii. Poza osławionymi już atakami na ciężarówki i samochody osobowe, w mieście odnotowano też przypadki włamań do lokalnych sklepów.

W poniedziałek rano na teren obozowiska zwanego już „Dżunglą”, wkroczyli robotnicy mający dokonać jego rozbiórki, a także ochraniający ich policjanci, którzy ostatecznie starli się z imigrantami oraz aktywistami „praw człowieka”. Przedstawiciele policji poinformowali, że w trakcie akcji rannych zostało pięciu funkcjonariuszy, a zatrzymanych zostało poza imigrantami kilku działaczy organizacji „Żadnych Granic”.

Na podstawie: lefigaro.fr, france24.com.