szwajcarski-bankier-zatrzymany-w-grecjiGreccy prokuratorzy postanowili umieścić w areszcie szwajcarskiego bankiera Jean-Claude Oswalda. Jest on oskarżony o dawanie łapówek w sprawie kontraktów zbrojeniowych oraz pranie brudnych pieniędzy w trakcie swojej pracy dla dwóch banków.

Oswald został przesłuchany przez dwóch prokuratorów prowadzących dwie oddzielne sprawy, a po złożeniu zeznań, postanowiono nakazać jego aresztowanie. Były pracownik banków Dresdner i BNP Paribas miał wziąć brać udział w aferze łapówkarskiej, dotyczącej zakupu wadliwych niemieckich okrętów podwodnych przez greckie ministerstwo obrony narodowej.

Poza tym szwajcarski bankier jest uważany za kluczową postać w procederze prania brudnych pieniędzy, pochodzących ze wspomnianych łapówek. Miał to czynić jako dyrektor w wyżej wspomnianych bankach. Miał w tej sprawie ściśle współpracować z Fanisem Lyginosem, grecko-szwajcarskim bankierem mającym być główną postacią afery korupcyjnej.

Greckie media twierdzą, że prokuratorzy liczą na dostarczenie przez Oswalda nazwisk i adresów postaci zamieszanych w wadliwe przetargi w resorcie obrony. Sam bankier został aresztowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, po tym jak przez wiele miesięcy był poszukiwany listem gończym.

na podstawie: greece.greekreporter.com, thetoc.gr