Utrzymująca się wysoka inflacja nie dla wszystkich jest niekorzystna. Sieci handlowe wykorzystują ją do podnoszenia cen, aby zwiększyć swoje zyski. Specjaliści alarmują, że proceder stał się tak powszechny, iż jego stosowanie powinno zostać zahamowane przez instytucje państwowe, o czym wspominał już zresztą premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze przed pandemią koronawirusa średnia marża uzyskiwana przez przedsiębiorstwa z sektora handlowego wynosiła 2,3 proc. Obecnie jest to już jednak blisko 4 proc. Firmy wykorzystały tym samym zmiany w otoczeniu gospodarczym, w tym również wysoką inflację, do podniesienia swoich już i tak niemałych zysków.

Portal WiadomosciHandlowe.pl zwraca uwagę na fakt, że problem podbijania cen przez przedsiębiorstwa działające w Polsce stał się niezwykle duży. Właśnie z tego powodu do akcji powinien wkroczyć rząd, którego zadaniem jest ochrona gospodarstw domowych przed zwiększaniem cen pod płaszczykiem wspomnianej inflacji.

Niedawno o sprawie sztucznego zawyżania cen mówił zresztą sam szef rządu. Morawiecki ostrzegł koncerny przed podwyższaniem sobie marż, zwłaszcza w kontekście zapowiadanej przez władze czasowej obniżce VAT na żywność do poziomu 0 proc. Wówczas będzie można ocenić, jakie firmy wykorzystały obniżkę podatków do zwiększania zysków kosztem konsumentów.

Na podstawie: wiadomoscihandlowe.pl.