Centroprawicowa Nowa Demokracja zdecydowanie zwyciężyła w niedawnych wyborach parlamentarnych w Grecji. Z tej okazji jej lider i premier Kyriakos Mitsotakis zapowiedział legalizację „małżeństw” homoseksualnych, bo jego zdaniem społeczeństwo greckie jest na to „lepiej przygotowane i dojrzałe”. Już wcześniej polityk podejmował działania na rzecz realizacji postulatów ruchu LGBT.

Czerwcowe wybory w Grecji były przedterminowe, bo skład parlamentu wyłoniony miesiąc wcześniej nie dawał szans na utworzenie stabilnej większości rządowej. W powtórzonym głosowaniu konserwatywno-liberalna Nowa Demokracja uzyskała natomiast samodzielną większość.

Jej szef przedstawił więc głównie założenia swojej strategii politycznej. Mitsotakis w swoim kolejnym rządzie zamierza więc między innymi zalegalizować „małżeństwa” osób tej samej płci. Grecki premier uważa, że „w końcu do tego dojdzie”, ponieważ społeczeństwo jest „lepiej przygotowane i dojrzałe” do zaakceptowania takiego rozwiązania.

Grecja w niedawnym rankingu ruchów LGBT awansowała o kilka pozycji pod względem równego traktowania mniejszości seksualnych. Kilka lat temu lider tamtejszej centroprawicy podjął bowiem działania na rzecz „krajowej strategii poprawy sytuacji osób LGBTQ”.

Obecnie w Grecji istnieje możliwość zarejestrowania związku partnerskiego osób tej samej płci, natomiast prawo nie przewiduje możliwości zawierania przez nich „małżeństw”.

Na podstawie: pappaspost.com, mandiner.hu.