Francuski resort spraw wewnętrznych złożył zawiadomienie do prokuratury, aby ta zbadała sprawę opublikowanego przed trzema dniami teledysku raperskiej grupy 13 Block. W swoim nowym utworze grupa raperów z podparyskiego imigracyjnego getta nawołuje między innymi do mordowania policjantów, a także organizowania zamieszek na terenie całego kraju.

Dokładnie 1 listopada w serwisie YouTube miała miejsce premiera kawałka „Fuck le 17”, którego autorem jest grupa 13 Block, tworzona przez raperów mieszkających w miejscowości Sevran pod Paryżem. Liczące około 48 tys. mieszkańców miasto jest jednym z najbardziej znanych gett zamieszkiwanych przez imigrantów oraz ich potomków, stąd szacuje się, że 60 proc. osób w Sevran pochodzi przede wszystkim z północnej części Afryki.

13 Block w utworze bijącym rekordy popularności we francuskiej sieci internetowej poruszają swoją ulubioną tematykę, a więc rozprowadzanie narkotyków, handel ludźmi, prostytucję oraz atakowanie policjantów. Sam tytuł „Fuck le 17” jest zresztą nawiązaniem do numeru alarmowego francuskiej policji, natomiast w pozostałej części tekstu funkcjonariusze nazywani są „brudnymi wieprzami”, zaś ponadto pada w nim sformułowanie „marzymy o stosach zwłok policjantów na ulicach”. Należy przy tym podkreślić, że te sformułowania nie padają w teledysku, aby nie stać się pretekstem do jego usunięcia z sieci.

Oburzenia klipem nie ukrywają francuskie służby. Tamtejszy resort spraw wewnętrznych zdecydował się zawiadomić prokuraturę, natomiast dyrektor generalny policji Eric Morvan nazwał utwór „obrzydliwym”, deklarując jednocześnie, że co prawda głupoty nie można karać, ale za pozostałą resztę zamierza ścigać 13 Block. Sekretarz generalny przy ministrze spraw wewnętrznych, Laurent Nunez, uznał z kolei tekst kawałka za atak na wartości republikańskie.

Na podstawie: 20minute.fr, lefigaro.fr.