Miliony Irańczyków wyszło wczoraj na ulice tamtejszych miast, aby świętować 39. rocznicę przeprowadzenia Rewolucji Islamskiej, która obaliła zachodnią marionetkę, szacha Mohammada Rezę Pahlawiego. Prezydent kraju Hasan Rowhani w swoim przemówieniu do zgromadzonych w Teheranie wzywał do pogłębiania narodowej jedności poprzez rozwiązywanie problemów, natomiast duchowy przywódca Ali Chamenei zwrócił uwagę na wysoką frekwencję podczas manifestacji, będącą odpowiedzią na aktywność irańskich wrogów.

Irańczycy rokrocznie wychodzą na ulice w celu manifestacji poparcia dla przemian ustrojowych, zapoczątkowanych przez wspomniane obalenie szacha Pahlawiego, który poprzez terror służb specjalnych utrzymywał politykę uzależnienia kraju od państw zachodnich, co powodowało postępujące zubożenie społeczeństwa. W tym roku dodatkowo demonstranci sprzeciwiali się dążeniom amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, naciskającego na anulowanie porozumienia nuklearnego pomiędzy Iranem i sześcioma największymi światowymi mocarstwami.

Na początku stycznia w kilku miejscach kraju wybuchły protesty przeciwko złej sytuacji ekonomicznej społeczeństwa, dlatego także one były jednym z tematów przemówień tamtejszych władz. Prezydent Rowhani przypomniał, iż wszyscy Irańczycy są jednym narodem i mają jeden cel, stąd umacnianie narodowej jedności powinno odbywać się za pośrednictwem konstruktywnego rozwiązywania istniejących problemów.

Minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif stwierdził natomiast, że Iran zawdzięcza swoje przetrwanie zapewnieniu bezpieczeństwa społeczeństwu, a w porównaniu do innych regionalnych potęg nie kupuje on broni od światowych potęg. Największym kapitałem kraju jest więc poparcie ludzi dla jego obecnego kształtu.

Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei chwalił przede wszystkim masowy udział społeczeństwa w niedzielnych manifestacjach, które były dużo liczniejsze niż w ostatnich latach, co najlepiej obrazuje miażdżący stosunek Irańczyków do wrogów ich państwa. Dodatkowo szyicki duchowny wskazał na błędną politykę przeciwników Iranu wobec tego kraju, ponieważ doprowadziła ona jedynie do zwiększonej aktywności narodu w trakcie obchodów rocznicy rewolucji.

Na podstawie: presstv.com, iran-daily.com.

Zobacz również:

Rewolucja islamska w Iranie – od protestów przeciwko rządom szacha po ustanowienie republiki islamskiej