Rząd Naftaliego Bennetta zorganizował wyjazdowe spotkanie na okupowanych Wzgórzach Golan. W jego trakcie zdecydowano o zintensyfikowaniu żydowskiego osadnictwa, a więc podwojeniu izraelskiej populacji na tym terytorium. Decyzja syjonistycznych władz oznacza dalsze ignorowanie przez nie prawa międzynarodowego.

Ministrowie gabinetu Bennetta spotkali się w kibucu Mevo Hama znajdującym się na Wzgórzach Golan, ogłaszając nową strategię ich dalszej kolonizacji. Nowy plan na lata 2022-2025 przewiduje przede wszystkim powstanie kolejnych osiedli. Szef rządu twierdzi bowiem, że ostatnie lata akurat pod tym względem były mocno „statyczne”.

Ostatecznym celem Izraela jest podwojenie żydowskiej populacji okupowanego terytorium. W tej chwili mieszka na nim około 53 tys. osób, a wśród nich 27 tys. Żydów, 24 tys. druzów i około 2 tys. szyickich alawitów. Tym samym w nadchodzących latach populacja Wzgórz Golan miałaby zwiększyć się do 100 tys.

Rząd Bennetta zamierza przeznaczyć na ten cel blisko 317 milionów dolarów. Dzięki nim miałaby polepszyć się sytuacja demograficzna, a także zostałaby zbudowana nowa infrastruktura mieszkalna. Region miałby zostać także przekształcony w „stolicę izraelskich technologii odnawialnych”.

Sam syjonistyczny premier podkreślił, że dalsza kolonizacja Wzgórz Golan przez Żydów jest efektem polityki byłego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. To właśnie on uznał izraelską kontrolę nad tym terytorium, zaś jego następca Joe Biden nie zamierza zmieniać polityki Stanów Zjednoczonych w tej kwestii.

Działania Izraela od dawna są przedmiotem krytyki ze strony społeczności międzynarodowej. Sama aneksja Wzgórz Golan jest powszechnie uznawana za niezgodna z prawem międzynarodowym, dlatego dalej określana jest mianem terytorium należącego do Syryjskiej Republiki Arabskiej.

Syryjskie media państwowe zareagowały zresztą na ogłoszenie planu Bennetta. Przytoczono w tym kontekście wypowiedzi liderów społeczności arabskiej na Wzgórzach Golan, zapowiadających dalszą walkę z syjonistyczną okupacją.

Na podstawie: timesofisrael.com, sana.sy/en.