israeli-soldiersDowódca izraelskiej Jednostki 8200, odpowiedzialnej za działania szpiegowskie, wydalił ze służby 43 swoich podwładnych. To kara za wystosowanie we wrześniu 2014 roku listu do premiera Benjamina Netanjahu, w którym wojskowi krytykowali politykę rządu wobec Palestyńczyków.

Wojskowi kilka tygodni po operacji wojskowej Izraela w Strefie Gazy, napisali list do izraelskiego premiera i najważniejszych dowódców, oświadczając, że nie mogą brać udziału w dalszych działaniach wobec Palestyńczyków. Skrytykowali oni nie tylko umacnianie się militarne Izraela na terytoriach okupowanych, ale również prześladowania polityczne wiążące się z działalnością szpiegowską.

Jednostka 8200 jest odpowiedzialna głównie za monitorowanie działań państw arabskich i Iranu. Jej żołnierze w anonimowych wypowiedziach dla izraelskich mediów twierdzili, że wśród gromadzonych informacji, znajdują się również te dotyczące problemów zdrowotnych czy preferencji seksualnych. Miało to pomagać w zdobywaniu informatorów wśród Palestyńczyków.

na podstawie: reuters.com, presstv.ir