Liberalny kanadyjski premier Justin Trudeau jeszcze niedawno sekował Stany Zjednoczone za zamknięcie granic dla „uchodźców”, deklarując jednocześnie pełną otwartość swojego kraju. Z tego powodu osoby chcące uzyskać azyl zaczęły szturmować granice Kanady, a problem stał się na tyle duży, iż konserwatywna opozycja mówi o groźbie obniżenia standardów życia Kanadyjczyków. Problem ma więc rozwiązać specjalnie powołany do tego minister do spraw bezpieczeństwa granic.

Szacuje się, że od stycznia 2017 roku południową granicę Kanady przekroczyło blisko 30 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy następnie zaczęli ubiegać się o azyl w tym państwie. To właśnie wówczas liberalny szef rządu, słynący głównie z wdrażania kolejnych rozwiązań lewicowej inżynierii społecznej, skrytykował politykę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i zapowiedział, iż w przeciwieństwie do swojego sąsiada przyjmie wszystkie osoby uciekające przed wojną i poszukujące drogi do lepszego życia.

Osoby, którym w związku z polityką amerykańskiej administracji groziła deportacja, zaczęły więc szturmować kanadyjską granicę, co zdaniem opozycyjnych konserwatystów prowadzi do obniżenia się standardów życia Kanadyjczyków. Największym krytykiem kanadyjskiej wersji „polityki otwartych granic” jest przy tym premier Ontario Doug Ford, często nazywany przez lewicowych publicystów „kanadyjskim Trumpem”. Jego zdaniem nieudolna polityka imigracyjna rządu federalnego doprowadziła m.in. do kryzysu imigracyjnego i zagrożenia dla usług publicznych.

Sprawa jest na tyle poważna, że Trudeau tym razem nie zamierza brnąć w swoje zideologizowane projekty. Kanadyjski premier powołał więc ministra do spraw bezpieczeństwa granic, którym został Bill Blair, były szef policji w Toronto i obecny poseł Liberalnej Partii Kanady. Głównym celem Blaira będzie więc powstrzymanie napływu nielegalnych imigrantów, którymi w ostatnim czasie są głównie nieletni. To z kolei efekt innej wypowiedzi Trudeau, krytycznej wobec amerykańskiej polityki rozdzielania rodzin imigrantów.

Na podstawie: breitbart.com, nationalpost.com.