Czołowe polskie grupy kibicowskie podpisały wspólne oświadczenie, w którym sprzeciwiają się nowym pomysłom Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Komisji Ligi Ekstraklasy S.A., godzącym ich zdaniem w podstawowe swobody obywatelskie oraz prowadzącym do karania klubów za wszelkie drobne uchybienia. Kibice są więc gotowi na ogólnopolski bojkot spotkań najwyższych piłkarskich klas rozgrywkowych, krytykując przy tym prymat pieniądza nad sportowymi emocjami.

Zmiany forsowane przez PZPN oraz Ekstraklasę S.A. po wydarzeniach z meczu pomiędzy Piastem Gliwice a Górnikiem Zabrze mają na celu zaprowadzenie nowych porządków na stadionach, które zdaniem ponad czterdziestu grup kibicowskich przypominają rozwiązania z czasów totalitarnych, ponieważ przewidują wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej, łamią podstawowe swobody obywatelskie, takie jak prawo do swobodnego przemieszczania się po kraju, umożliwiają zamykanie stadionów z błahych powodów oraz wprowadzają drakońskie kary dla klubów, niewspółmierne do ewentualnych przewinień.

Środowisko kibicowskie wezwało więc PZPN i Ekstraklasę S.A. do wycofania się z projektu nowych rozwiązań, ponieważ w przeciwnym wypadku doprowadzą one do ogłoszenia ogólnopolskiego protestu przeciwko nowym przepisom, który może przybrać nawet formę całkowitego bojkotu piłkarskich rozgrywek w naszym kraju. Tymczasem taki obrót sprawy spowoduje dalsze obniżenie prestiżu polskiej piłki ligowej, a także straty finansowe dla wszystkich zaangażowanych w nią podmiotów, czego przykładem są zresztą efekty wcześniejszych tego typu demonstracji.

Dodatkowo kibice zauważają, iż prymat nad dodatkowymi środkami finansowymi z transmisji telewizyjnych, a niedługo rozpocznie się przetarg na prawa do pokazywania Ekstraklasy, powinny mieć sportowe emocje, które tworzą ludzie przybywający na stadiony w każdy ligowy weekend.

Na podstawie: legionisci.com, kibice.net.