Syryjska Armia Arabska rozpoczęła przedwczoraj trzecią fazę swojej operacji, wymierzonej w „rebeliantów” kontrolujących wciąż sporą część prowincji Idlib. Tym razem celem syryjskiego wojska jest odbicie z ich rąk południowo-wschodniej części tego regionu, aby w ten sposób odblokować autostradę M4 na odcinku łączącym nadmorską Latakię z Aleppo.

Obecne działania Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) i jej rosyjskich sojuszników są wciąż elementem Operacji „Odkupienie”, która została rozpoczęta w połowie stycznia. Na razie dzięki niej rząd w Damaszku odzyskał kontrolę nad całością prowincji Aleppo, a także przejął kontrolę i zabezpieczył autostradę M5 łączącą ze sobą Damaszek i Aleppo. W ubiegłym tygodniu dżihadyści próbowali odbić strategiczną drogę, jednak ponieśli całkowitą klęskę.

Przedwczoraj syryjskie wojsko rozpoczęło trzecią fazę wspomnianej operacji, a więc wznowiło ataki na froncie znajdującym się w południowo-wschodniej części prowincji Idlib. Od tego czasu SAA przejęła kontrolę nad kilkoma miejscowościami, które znajdują się na południe od zdobytego pod koniec stycznia miasta Maarrat Al-Numan. Przede wszystkim udało się przełamać front na jego całym południowym odcinku.

Sukcesy SAA nie byłby możliwe bez wsparcia ze strony syryjskich i rosyjskich sił powietrznych. To one odpowiadają za bombardowanie celów znajdujących się na zapleczu frontu, na którym walczą wspierani przez Turcję „rebelianci”. Ponadto islamscy terroryści nie mogą już liczyć na korzystne warunki terenowe, w tym również na możliwość obrony w większych miastach znajdujących się w tym regionie.

Teraz głównym celem ofensywy będzie zapewne przejęcie kontroli nad całą południową częścią prowincji Idlib, czyli rejonem miasta Dżabal Al-Zawija. Sama miejscowość przez sporą część syryjskiej wojny była twierdzą dżihadystów, stąd byłby to kolejny duży cios dla „rebeliantów”. Warto jednak podkreślić, że wczoraj udało im się odbić miasto Najrab, z którego ma być przeprowadzona kontrofensywa mająca na celu odbicie miejscowości Sarakib na trasie autostrady M5.

Na podstawie: almasdarnews.com.

Zobacz również: