Rośnie liczba samorządów decydujących się na ograniczenie publicznego oświetlenia, oczywiście z powodu rosnących cen energii. W województwie zachodniopomorskim „pilotażowy program wyłączenia oświetlenia ulicznego” wprowadziła gmina Kołbaskowo, natomiast wcześniej ograniczenia zapowiedziały między innymi Szczecin, Krosno czy Ostrów Wielkopolski.

Władze gminy Kołbaskowo przynajmniej przez najbliższy miesiąc będą testować wyłączanie lokalnych świateł drogowych. Nie będą one więc działać w godzinach od 23 do 4 rano, a wyjątkiem będzie przebiegająca tamtędy droga krajowa numer 13. Samorząd liczy, że zaoszczędzi w ten sposób 30 proc. energii wobec 300 proc. wzrostu jej cen.

Przedstawiciele lokalnego samorządu powiedzieli w rozmowie z WNP.pl, iż program potrwa miesiąc. W tym czasie będą oni zaś obserwować reakcje mieszkańców na nowe uwarunkowania.

Oszczędności zaplanowała także stolica województwa zachodniopomorskiego. Szczecin zrezygnował z organizacji miejskiego sylwestra, a także częściowo ze świątecznego oświetlenia skwerów i ulic.

Przed tygodniem na ograniczenie oświetlenia zdecydowały się władze Ostrowa Wielkopolskiego. Oświetlenie uliczne nie będzie działać tam od północy do 5 rano. Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski, mówił w rozmowie z PortalSamorzaodyw.pl głównie o skutkach rezygnacji z importu paliw kopalnych z Rosji.

Wcześniej oszczędności związane ze wzrostem cen energii zapowiedziały między innymi Krosno, Tarnów, Lubawa, Gorzów Wielkopolski czy Świdnica. Samorządy podkreślają, że chodzi nie tylko o bieżące ceny prądu, ale także o niepewne perspektywy dotyczące przyszłości.

Na podstawie: wnp.pl, money.pl, portalsamorzadowy.pl, bankier.pl.