Grupa niemieckich europosłów wystosowała list do Manfreda Webera, szefa Europejskiej Partii Ludowej, w którym domaga się od niego podjęcia działań na rzecz niedopuszczenia do utworzenia prawicowego rządu we Włoszech. Politycy trzech niemieckich partii uważają, że może im w tym pomóc partia Forza Italia byłego włoskiego premiera Silvio Berlusconiego.

Pod specjalnym apelem do lidera największej  grupy w Parlamencie Europejskim podpisali się europosłowie Katarina Barley z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Daniel Freund z Zielonych i Moritz Körner z liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).

Domagają się w nim, aby Weber podjął działania mające nie dopuścić do utworzenia prawicowego rządu we Włoszech. Premierem w takim gabinecie zostanie bowiem Giorgia Meloni z narodowo-konserwatywnej partii „Braci Włochów” (FdI).

Tymczasem, jak przekonują sygnatariusze listu, Meloni reprezentuje sobą „prawicowe, populistyczne poglądy, które są niezgodne z podstawowymi europejskimi wartościami, otwarcie wzywają do dyskryminacji ludzi i zaprzeczają najokrutniejszym zbrodniom w historii Europy”. Utworzenie przez nią gabinetu mogłoby być zaś „precedensem dla Europy”.

Barley, Freund i Körner uważają, że Weber mógłby zablokować utworzenie nowego gabinetu za pośrednictwem członków Europejskiej Partii Ludowej (EPP) we Włoszech. Chodzi w tym kontekście o zaangażowanie Forza Italia, które mogłoby zostać wydalone z frakcji EPP jeśli weźmie udział w rządzie Meloni.

Na podstawie: kornwestheimer-zeitung.de.