Przedstawiciele Polski i Turcji podpisali dzisiaj w Ankarze szereg umów dotyczących wzajemnej współpracy. Nasz kraj kupi więc między innymi tureckie drony bojowe, czyniąc to jako pierwszy członek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponadto prezydenci Andrzej Duda i Recep Tayyip Erdoğan rozmawiali głownie o kooperacji w zakresie obronności, bezpieczeństwa i gospodarki.

Polska głowa państwa właśnie dzisiaj rozpoczęła oficjalną, dwudniową wizytę w Turcji. Duda jeszcze przed spotkaniem z Erdoğanem złożył kwiaty na grobie twórcy współczesnego państwa tureckiego, Mustafy Kemala Atatürka. Następnie został powitany w Pałacu Prezydenckim w Ankarze przez swojego tureckiego odpowiednika, aby przystąpić z nim do rozmów o współpracy.

Na wspólnej konferencji prasowej obaj prezydenci poinformowali, że głównym tematem ich rozmów była współpraca w dziedzinach bezpieczeństwa i obronności. Nieprzypadkowo mieli oni zresztą spotkać się przed szczytem NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli. Duda podkreślał zresztą znaczenie członkostwa obu państw w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia obronności było podpisanie umów dotyczących współpracy w dziedzinie obronności. Jedna z nich dotyczy zakupu przez nasz kraj czterech zestawów dronów średniego zasięgu Bayraktar TB2. Łącznie do Polski trafią dwadzieścia cztery bezzałogowe maszyny, a zakupimy je jako pierwsze państwo należące do NATO.

Od dłuższego czasu rośnie polsko-turecka wymiana gospodarcza. Na polskim rynku obecne są zwłaszcza tureckie koncerny budowlane, dlatego powinny one brać udział w kolejnych przetargach. Ogółem obaj politycy wyrazili nadzieję, że już niedługo wspomniana wymiana handlowa osiągnie poziom 10 miliardów dolarów rocznie.

Erdoğan określił z kolei Polskę mianem „współpracownika strategicznego”, zwracając zresztą uwagę na wielowiekowe kontakty polsko-tureckie. Wizyta polskiego prezydenta w Ankarze miała je zresztą umocnić, stąd turecki przywódca pochwalił między innymi zaangażowanie Polski w rozmowy Turcji z Unią Europejską.

Na podstawie: prezydent.pl, forsal.pl, aa.com.tr.