gatesmiecBrytyjscy aktywiści walczący z ubóstwem na świecie opublikowali prostą grę video, której bohaterem jest miliarder Bill Gates. W grze tej postać Gatesa lata nad ziemią w typowym afrykańskim krajobrazie i zrzuca pieniądze. Zapytanie na ekranie mówi: „Czy pomożesz Billowi Gatesowi rozdać wszystkie pieniądze potrzebującym?”. Jest to jednak niemożliwe do wykonania. Niezależnie od tego jak bardzo starałby się gracz, Bill Gates nie straci pieniędzy a jego zyski wzrosną.

Gra o nazwie „Save us Bill Gates” została opracowana przez aktywistów grupy Global Justice Now (GJN) i ma ona zobrazować faktyczne zaangażowanie miliarderów w światowy rozwój i pomoc potrzebującym oraz uświadomić szerszej publiczności korzyści jakie czerpią oni ze swojej dobroczynności. Szef GJN Polly Jones powiedział, że gra ta pokazuje jak działania Gatesa, z pozoru będące działalnością dobroczynną przyczyniają się do pogłębienia biedy i nierówności, zwłaszcza w tzw. krajach rozwijających się.

Gra może wydawać się zabawna ale jej przesłanie jest bardzo poważne. Aktywiści mówią, że jest bardzo niepokojące, że garstka nieprzyzwoicie bogatych ludzi może realnie wpływać na edukację, służbę zdrowia czy politykę rolną w wielu krajach. Jak mówią, działalność Fundacji Gatesów jest powiązana z rynkiem, wielkim, korporacyjnym biznesem, który pogłębia biedę i niesprawiedliwość w krajach, w których jej działania. Podkreślili, że ludzie chcą sprawiedliwości a nie jałmużny, którą często powiązana jest z niekorzystnymi dla nich rozwiązaniami politycznymi i gospodarczymi, wprowadzaniem nieuczciwych umów handlowych mających zapewnić zyski wielkiemu biznesowi a szkodzącymi danemu krajowi.

Gra komputerowa została opublikowana tydzień po publikacji raportu Globa Justice Now opisującego wpływ Fundacji Billa i Melindy Gatesów na rozwój międzynarodowy. Raport zarzuca Gatesom wypaczanie globalnego rozwoju na rzecz globalizacji korporacyjnej.

Głównym zarzutem stały się powiązania pomiędzy ulgami podatkowymi Microsoftu a dotacjami dla biednym regionów wypłacanych przez Fundacje Gatesów. Według raportu Senatu USA potężna firma Gatesa używa fundacji do unikania podatków w wysokości 4,5 miliarda dolarów. Aby nie płacić tej ogromnej sumy w podatkach Fundacja Gatesów przeznaczyła 3,6 miliarda dolarów na działalność dobroczynną w różnych krajach. Dało to Microsoftowi około miliarda dolarów oszczędności.

Global Justice Now wzywa do poddania Fundacji Gatesów niezależnej międzynarodowej kontroli. Aktywiści mówią, że sprawą tą zająć się powinna Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zastrzega jednak, że kontrola taka powinna być jawna i ujawniać nazwiska ludzi zaangażowanych w pobieranie środków finansowych z fundacji.

Publikacja raportu zbiega się z promocją przez Gatesa jego własnej koncepcji „filantrokapitalizmu”, którą reklamował na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos gdzie co roku zbierają się przedstawiciele świata polityki, biznesu i mediów aby dyskutować na temat najważniejszych światowych problemów w tym także ubóstwa i zmian klimatycznych.

na podstawie: rt.com