Europejski Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące zatłoczenia w mieszkaniach. Okazuje się, że Polacy znajdują się w czołówce narodów, wśród których ludzie żyją w zbytnim ścisku, a więc na co dzień mieszkają w zbyt dużej liczbie osób na zbyt małej powierzchni. Poniekąd statystyka ta mówi o sytuacji materialnej poszczególnych społeczeństw, ponieważ osoby żyjące na większej przestrzeni po prostu mogą sobie na to pozwolić.

Z badań przeprowadzonych przez Eurostat wynika, że Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów, w których ludzie żyją w zbyt zatłoczonych mieszkaniach. Zgodnie z przyjętą definicją, tak klasyfikuje się chociażby posiadanie tylko jednego pokoju na parę osób dorosłych, lub  też jednego pokoju dla dwójki dzieci mających mniej niż dwanaście lat. Z tego względu blisko 40,7 procenta Polaków  jeszcze w 2016 roku żyło na zbyt małej przestrzeni, chociaż rok wcześniej odsetek ten wynosił 43,4 procent.

Widać więc wyraźniej, że powoli ta niedogodna sytuacja się zmienia, ale dalej bardzo daleko nam do państw rozwiniętych. Odsetek osób mieszkających w zbyt małych lokalach wynosi choćby 3,7 procenta w Belgii, 4 procent w Holandii,  5,4 procenta w Hiszpanii czy też 7,2 procenta w Niemczech. Bliżej nam więc do państw pokroju Serbii (55,5 procenta), Rumunii (48,4 procenta), Turcji (46 procent) czy Łotwy (43,2 procenta).

Na podstawie: money.pl.