Lewicowy portal OKO.press zaprezentował wyniki najnowszego sondażu dotyczącego liberalizacji prawa aborcyjnego. Środowiska zwolenników przerywania ciąży zaczęły z tego powodu triumfować, bo blisko 66 procent respondentów miało opowiedzieć się za złagodzeniem przepisów. Problem w tym, że tych rewelacji nie potwierdzają inne badania opinii publicznej.

Sondaż przeprowadzony na zlecenie opozycyjnego medium spowodował triumfalizm wśród zwolenników liberalnych przepisów aborcyjnych. Przedstawiciele Lewicy i Koalicji Obywatelskiej zaczęli więc rozpowszechniać jego wyniki, wskazując na konieczność zliberalizowania przepisów aborcyjnych. Pod tym pojęciem należy rozumieć dopuszczenie swobodnej aborcji do 12. tygodnia ciąży.

Za takim rozwiązaniem według OKO.press ma opowiadać się obecnie 66 proc. badanych. W ciągu zaledwie 21 miesięcy grono zwolenników liberalizacji przepisów miało się znacząco zwiększyć, bo w poprzednim badaniu ich odsetek wyniósł 53 proc. Dodatkowo w grupie najmłodszych badanych odsetek osób popierających zmianę ustawy o przerywaniu ciąży miał wzrosnąć o blisko 30 pkt proc.

Rewelacji rozpowszechnianych przez środowiska lewicowo-liberalne nie potwierdzają jednak inne sondaże. W tym również te sporządzone na zamówienie opozycyjnych mediów. Pod koniec października, gdy trwały protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, Polaków o zdanie zapytała „Gazeta Wyborcza”. Badanie wykazało wówczas, że aborcję na żądanie (czyli do wspomnianego 12. tygodnia ciąży) popiera 22 proc. Polek i Polaków. 62 proc. dopuszcza ją z kolei w określonych przypadkach.

Podobne badanie przeprowadziła stacja RMF FM wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną“. Wynikało z niego, że tylko 23,7 proc. respondentów stwierdziło, że legalna aborcja powinna być dostępna także wtedy, gdy kobieta po prostu nie chce posiadać dziecka. Sondaż dla Wirtualnej Polski wskazywał z kolei, że 32,4 proc. popiera przerywanie ciąży w przypadkach innych niż reguluje to obecna ustawa w tej sprawie.

Na podstawie: dziennik.pl, gazeta.pl, tvp.info, wp.pl.