Należący do niemieckiego kapitału dziennik „Głos Wielkopolski” opublikował na swoich łamach artykuł w języku ukraińskim, uzasadniając to masową imigracją Ukraińców do województwa wielkopolskiego. Jednocześnie gazeta zapowiada, że to dopiero początek, ponieważ chce ona „dotrzeć do każdego mieszkańca regionu”.

Gazeta należąca do spółki Polska Press będącej własnością niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau w dniu 22 marca opublikowała artykuł „Witamy w Polsce”, który w całości został napisany w języku ukraińskim. Można dowiedzieć się z niego w jaki sposób obcokrajowiec może uzyskać numer PESEL, jakie przepisy podatkowe obowiązują w naszym kraju oraz gdzie w Poznaniu znajdują się urzędy skarbowe.

Ponadto „Głos Wielkopolski” instruuje Ukraińców w jaki sposób mogą transferować pieniądze do swojego kraju, jakie obowiązują ceny biletów komunikacji miejskiej, a także na jakich zasadach mogą oni studiować na uczelniach działających w stolicy Wielkopolski. Co ciekawe gazeta promująca liberalne idee gospodarcze doradza imigrantom także w sprawach dochodzenia przez nich praw pracowniczych.

Dziennik nie ukrywa, że to dopiero początek jego publikacji w języku ukraińskim, ponieważ „w Wielkopolsce Ukraińcy otrzymują najwięcej pozwoleń na pracę (…) jako lokalne medium chcemy dotrzeć do każdego mieszkańca naszego regionu”. Pozwolenie na pobyt w tym województwie na początku 2019 roku miało 29 tys. obcokrajowców, w tym 20 tys. z nich to obywatele Ukrainy.

Na podstawie: gloswielkopolski.pl.