Przy okazji obchodzonego w ubiegłym tygodniu Międzynarodowego Dnia Kobiet opublikowano nowy sondaż dotyczący praw kobiet. Większość badanych mężczyzn z trzydziestu dwóch państw uważa, że zaszły one za daleko i prowadzą do dyskryminacji przedstawicieli płci męskiej. Taki pogląd jest popularny zwłaszcza wśród najmłodszych generacji uczestników sondażu.

Badanie dotyczące kwestii praw kobiet przeprowadziły brytyjski instytut Ipsos oraz Global Institute for Women’s Leadership w King’s College London. Ogółem wzięło w nim udział 22,5 tys. osób w wieku od 16 do 74 lat, mieszkających na co dzień w 32 krajach świata.

Dokładnie 55 proc. mężczyzn oraz 41 proc. kobiet uważa, że prawa kobiet „zaszły za daleko” i zaczynają prowadzić do dyskryminacji mężczyzn. Pogląd ten cieszy się zwłaszcza wśród przedstawicieli dwóch najmłodszych pokoleń, czyli tzw. millenialsów oraz „generacji Z”.

Jednocześnie blisko 53 proc. respondentów uznało równość za korzystną dla obu płci. Tylko zdaniem 6 proc. badanych nie istnieje nierówność płci, a taki pogląd najczęściej (16 proc.) reprezentowali obywatele Indii.

Wyniki badania były szeroko dyskutowane w samej Wielkiej Brytanii. Według 38 proc. tamtejszych respondentów równość płci zaszła bowiem zbyt daleko, zaś taki sam odsetek przychyla się do stwierdzenia, że od mężczyzn w kwestiach walki o równość oczekuje się zbyt dużo, co oznacza wzrost o 9 pkt. proc. w porównaniu do sondażu z 2019 r.

Na podstawie: glamourmagazine.co.uk, wionews.com, nypost.com.

Zobacz również: