premier-izraela-onzArabski kanał informacyjny Al-Jazeera i brytyjski dziennik „The Guardian” miały znaleźć się w posiadaniu tajnych dokumentów agencji wywiadu z całego świata. Ma z nich wynikać, że izraelski premier Benjamin Netanjahu kłamał w sprawie rzekomej broni atomowej Iranu, mimo posiadania informacji Mossadu.

Al-Jazeera i „The Guardian” twierdzą, że dotarły do największego wycieku tajnych danych od czasu Edwarda Snowdena. Media mają być w posiadaniu setek dokumentów agencji wywiadowczych z całego świata. Jak dotąd ujawniono jedynie część informacji, niekorzystnych zwłaszcza dla Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Z dokumentów wynika, że izraelski premier Benjamin Netanjahu wiedział od Mossadu, że Iran nie pracuje nad bronią atomową. Mimo tego w 2012 r. wystąpił na posiedzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, przedstawiając zagrożenia płynące z irańskiego programu nuklearnego. Ujawnienie tej informacji znacząco pogarsza sytuację negocjacyjną Izraela przed marcowymi negocjacjami między Iranem i sześcioma światowymi mocarstwami, dotyczącymi rozwijania energii atomowej przez Iran.

Rewelacje arabskich i brytyjskich mediów wskazują też, że wywiad USA próbował nawiązać w 2012 r. kontakt z palestyńskim Hamasem, mimo wpisania tej organizacji na listę ugrupowań terrorystycznych, z którymi USA nie prowadzi negocjacji.

W najbliższym czasie ujawnione mają zostać kolejne fragmenty dokumentów. Mają dotyczyć one m.in. udaremnienia zamachu na jednego z afrykańskich polityków, czy próbę zwerbowania jednego z liderów Greenpeace przez wywiad Korei Południowej.

na podstawie: theguardian.com, aljazeera.com