Rosyjski prezydent Władimir Putin i jego syryjski odpowiednik, Baszar al-Assad, spotkali się wczoraj w rosyjskim Soczi, gdzie mieli rozmawiać między innymi o dalszej współpracy obu państw, walce z zagrożeniem terrorystycznym, a także o rozpoczynających się ponownie rozmowach pokojowych dotyczących ostatecznego zakończenia wojny w Syryjskiej Republice Arabskiej. Syryjski prezydent podkreślał przy tym, że osiągnięcie sukcesów wojskowych przez tamtejszą armię nie byłoby możliwe bez rosyjskiego wsparcia.

W spotkaniu obu przywódców uczestniczyli także rosyjscy dyplomaci oraz wojskowi. Putin pogratulował przede wszystkim rządowi w Damaszku sukcesów w walce z terrorystami, dodając przy tym, że w związku ze zbliżającym się ostatecznym zwycięstwem Syryjskiej Armii Arabskiej, coraz ważniejsze jest zastosowanie środków politycznych w celu zaprowadzenia pokoju. Z tego powodu rosyjski prezydent opowiedział się za wzmocnieniem współpracy rosyjsko-syryjskiej, dlatego rosyjscy dyplomaci mają konsultować się ze swoimi syryjskimi odpowiednikami w kwestii ich spojrzenia na bieżącą sytuację Syrii.

Al-Assad podziękował Putinowi za ciepłe przyjęcie w Soczi, a także podkreślił znaczenie rosyjskiego zaangażowania wojskowego w Syrii, dzięki któremu możliwe jest zwalczanie grup ekstremistycznych wciąż operujących na terenie tego kraju. Powrót bezpieczeństwa i stabilizacji do większości syryjskich regionów powoduje natomiast, iż syryjscy obywatele powoli wracają do normalnego życia i mogą angażować się w działania pokojowe. Syryjski prezydent dodał, że działalność Rosji na arenie międzynarodowej wymusiło na Organizacji Narodów Zjednoczonych przestrzeganie zapisów jej deklaracji o suwerenności państw i nieingerowanie w ich wewnętrzne sprawy.

Obaj politycy są więc zgodni, iż obecnie potrzebny jest przede wszystkim dialog wewnętrzny w Syrii, w tym rozmowy pokojowe z grupami opozycyjnymi, co ma być możliwe dzięki nieingerencji obcych państw w sprawy Syrii. Komentatorzy zauważają, iż państwa zachodnie właściwie przestały domagać się odejścia al-Assada i jest on już ponownie uważany za równorzędnego partnera w negocjacjach. Z tego powodu w Soczi dojdzie do spotkania Putina z jego odpowiednikami z Iranu i Turcji, czyli z Hasanem Rouhanim i Recepem Tayyipem Erdoğanem, którzy mają rozmawiać na temat zbliżających się negocjacji pokojowych w szwajcarskiej Genewie, które odbędą się w przyszłym tygodniu.

Na podstawie: sana.sy.