Choć od śmierci Agathy Christie minęły już czterdzieści cztery lata, jest ona wciąż najbardziej poczytną autorką wszech czasów. Jednak nawet jej powieści kryminalne nie ominęła fala obsesji na punkcie „rasizmu”. Właśnie postanowiono więc zmienić tytuł jednej z nich, ponieważ „Dziesięciu murzynków” mogło urazić niektóre osoby przez stosowanie zwrotów mających mieć obecnie negatywne konotacje.

Wspomniana wyżej powieść detektywistyczna została napisana przez Christie w 1938 roku, natomiast dwa lata później ukazała się na rynku księgarskim we Francji. Łącznie sprzedała się ona w w astronomicznej liczbie blisko 100 milionów egzemplarzy. Obecnie tytuł „Dziesięciu murzynków” ma jednak wzbudzać kontrowersje, dlatego teraz publikacja będzie ukazywać się jako „„Było ich dziesięcioro”.

Według Jamesa Pricharda, wnuka pisarki, powieść została napisana w czasach, kiedy „używało się innego języka” oraz słów nie znajdujących akceptacji we współczesnym języku. Sama historia ma być zresztą oparta na popularnym rymie, którego autorką nie była sama Christie. Sam tytuł został zmieniony w Wielkiej Brytanii już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stąd też tak samo stanie się w innych krajach.

Potomek pisarki dodaje, że Christie sama nie chciałaby, żeby tytuł odwracał uwagę od samej treści powieści. Dodatkowo „Dziesięciu murzynków” mogłoby obecnie urazić wiele osób, a na to nie ma jego zgody. Jego zdaniem nie należy więc używać współcześnie terminów, które nie znajdują powszechnej akceptacji.

Na podstawie: valeursactuelles.com, wydawca.com.pl.