Wyrok skazujący generała Ratko Mladicia na karę dożywotniego więzienia, co zasądził w ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw byłej Jugosławii, wzbudził w Serbii wiele kontrowersji. Można było spodziewać się, że do tego wydarzenia odniosą się nastawieni nacjonalistycznie serbscy kibice, ale w koszulkach z podobizną Mladicia wyszli na murawę zawodnicy klubu piłkarskiego z Nowego Sadu.

Spotkanie rozegrane na piątym szczeblu rozgrywkowym w Serbii nie zainteresowałoby nawet „futbolowych hipsterów”, gdyby nie fakt, iż zawodnicy drużyny Kabel Nowy Sad postanowili uczcić postać generała Ratko Mladicia. Piłkarze klubu z północy kraju wyszli więc na boisko w koszulkach z podobizną serbskiego wojskowego, który w ubiegłym tygodniu został skazany na karę dożywotniego więzienia przez haski Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw byłej Jugosławii.

Ukarania drużyny z Nowego Sadu domaga się lokalna Liga Socjaldemokratów Wojwodiny (LSV), a więc ugrupowanie reprezentujące interesy licznych mniejszości narodowych zamieszkujących region Wojwodiny, przez wielu oskarżane zresztą o tendencje separatystyczne. LSV twierdzi bowiem, że zachowanie piłkarzy Kabla jest wstydem dla całego regionu, ponieważ nie tylko upamiętnia „największego zbrodniarza od czasów II wojny światowej”, ale wzmacnia również serbski nacjonalizm.

Zawodnicy Kabla nie są jedyną grupą, która uznała za stosowne odnieść się do wyroku Trybunału w Hadze. Wyrazy sympatii dla Mladicia były bowiem obecne na trybunach wielu stadionów, a najmocniej okazywali ją fani Crveny Zvezdy Belgrad, którzy skandowali nazwisko wojskowego nie tylko podczas ligowego meczu z Cukarickim, lecz także podczas czwartkowego wyjazdu do Mińska na spotkanie Ligi Europy. W trakcie tych samych europejskich rozgrywek transparent na ten temat wywiesili też fani rosyjskiego Zenitu Petersburg.

Serbska federacja piłkarska jak na razie odmówiła komentarza na temat zachowania tamtejszych piłkarzy i kibiców, a komunikat w tej sprawie ma zostać ogłoszony jedynie wtedy, kiedy jej władze uznają to za stosowne.

Na podstawie: blic.rs, beta.rs, kurir.rs.