Przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Zbigniewa Raua i Siergieja Ławrowa. Na temat rozmów wiadomo tak naprawdę niewiele, bo obie strony wydały po nich jedynie lakoniczne komunikaty. Miano więc skupiać się na przewodnictwie Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Do spotkania doszło w rosyjskim biurze w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Obaj politycy przed rozpoczęciem rozmów podali sobie dłonie, a szef polskiej dyplomacji miał dodatkowo powiedzieć, że „miło tu być”. Następnie delegacje Polski i Rosji przystąpiły do spotkania odbywającego się za zamkniętymi drzwiami.

Według komunikatu polskiego MSZ, głównymi tematami polsko-rosyjskich rozmów były kwestie związane ze zbliżającym się polskim przewodnictwem w OBWE oraz debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Nieco więcej ujawniła strona rosyjska. Tamtejszy resort dyplomacji poinformował, że rozmowy dotyczyły głównie zwiększenia skuteczności OBWE, która powinna stać się „platformą równoprawnego dialogu”. Ponadto Rau i Ławrow mieli omawiać „inne kwestie w stosunkach polsko-rosyjskich”.

Ostatni raz do spotkania na tak wysokim szczeblu doszło w maju 2019 roku. Ówczesny minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał w Helsinkach z Ławrowem, jednak nie nastąpił żaden przełom w polsko-rosyjskich relacjach.

Na podstawie: rmf24.pl, gov.pl/web/dyplomacja.

Zobacz również: