tajikistan-armyRosja jest gotowa dostarczyć Tadżykistanowi broń i sprzęt wojskowy warty ponad miliard dolarów. Ma on pomóc w zabezpieczeniu granic tego kraju z Afganistanem, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony terrorystów z Państwa Islamskiego.

Dziennik „Kommerstant”, powołując się na źródła w rosyjskim sztabie generalnym, poinformował, że Rosjanie planują przekazać broń i sprzęt wojskowy wart blisko 1,2 mld dolarów. Tadżykowie mieliby dostać broń, systemy komunikacyjne, samoloty oraz systemy artyleryjskie i rakietowe. Wszystko w ramach kompleksowego wspólnego planu modernizacji wojskowej w Tadżykistanie, podpisanego przez Moskwę i Duszanbe w 2014 r.

Celem pomocy militarnej dla Tadżykistanu jest wzmocnienie jego obrony na granicy z Afganistanem. Na początku marca rosyjski wywiad poinformował, że notuje zwiększoną aktywność komórek Państwa Islamskiego w tym regionie, Dlatego Rosja wzmocniła swoje bazy wojskowe na terenie Tadżykistanu i Kirgizji.

Rosjanie poinformowali w marcu, że zamierzają zintensyfikować kooperację z Szanghajską Organizacją Współpracy w związku z zagrożeniem ze strony islamskich radykałów.

na podstawie: rt.com