Decyzją rosyjskiego prezydenta Władimira Putina zlikwidowany zostanie podatek liniowy. Od przyszłego roku najbogatsi Rosjanie zapłacą więc wyższe daniny. Zamiast dotychczasowych 13 procent będzie to 15 procent od dochodów powyżej pięciu milionów rubli. W ten sposób władze w Moskwie zamierzają pozyskać dodatkowe fundusze na leczenie dzieci z ciężkimi chorobami.

Poddany właśnie reformie system podatkowy Federacji Rosyjskiej istniał od 2001 roku. Właśnie wtedy wprowadzony został liniowy podatek od osób fizycznych, który obowiązywał wszystkich Rosjan i wynosił 13 proc. Putin podpisał jednak ustawę podwyższającą daniny do 15 proc., ale tylko w przypadku osób zarabiających rocznie powyżej 5 mln rubli, czyli około 55,4 tys. euro przy obecnym kursie rubla.

Putin zapowiadał podwyżkę podatków dla najbogatszych już w czerwcu. W poniedziałek zdecydował się ostatecznie na podpisanie ustawy w tej sprawie. Zdaniem rosyjskich władz dzięki dodatkowym dochodom, budżet państwa będzie mógł w większym stopniu finansować leczenie ciężko chorych dzieci. Ponadto podniesienie podatków dla najbogatszych zostało uzasadnione zmieniającym się otoczeniem, umożliwiającym zróżnicowanie systemu podatkowego.

Większe opodatkowanie najzamożniejszych Rosjan jest realizacją zapowiedzi z początku roku. Rosyjska głowa państwa zapowiedziała wówczas poważne reformy, odnoszące się głównie do kwestii tamtejszego systemu politycznego. Jednym z elementów zmian ma być jednak także poprawa sytuacji materialnej społeczeństwa. Rosnące niezadowolenie z wyników gospodarczych przekłada się bowiem na pogorszenie notowań Putina i partii Jedna Rosja.

Na podstawie: themoscowtimes.com.