Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przekonuje, że jego kraj podczas toczącej się wojny na Ukrainie realizuje dalekosiężne plany. Zalicza się do nich głównie zakończenie „amerykańskiej dominacji” na świecie, w tym również powstrzymanie dalszej ekspansji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Amerykański portal BusinessInsider.com przytacza wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji z wywiadu dla kanału Russia Today. Ławrow utrzymuje w nim między innymi, że na Ukrainie prowadzona jest przez Rosję „specjalna operacja wojskowa”, której podstawowym zadaniem jest osiągnięcie przez jego kraj określonych celów geopolitycznych.

Przede wszystkim Rosja poprzez wojnę na Ukrainie „ma położyć kres nieskrępowanej ekspansji NATO i niepowstrzymanym dążeniom do pełnej dominacji Stanów Zjednoczonych oraz ich zachodnich poddanych na arenie światowej”.

Przy tej okazji Ławrow oskarżył Amerykanów o dokładnie nieokreślone naruszanie prawa międzynarodowego, choć w chwili obecnej powołują się na jego zasady w związku z wojną ukraińsko-rosyjską. Za pośrednictwem takich działań USA mają podejmować próby narzucania całemu globu swoich własnych zasad.

Na podstawie: businessinsider.com.