Liczba imigrantów odprowadzających składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cały czas dynamicznie rośnie. Jest ich już o prawie 300 tysięcy więcej niż przed pandemią koronawirusa, dlatego już za chwilę przebita zostanie bariera blisko miliona ubezpieczonych obcokrajowców.

„Dziennik Gazeta Prawna” zauważa relatywnie dobrą kondycję polskiej gospodarki, która ma być rozgrzana mimo trwającej wojny na Ukrainie oraz szalejącej inflacji. Widać to zwłaszcza po rekordowych wskaźnikach zatrudnienia i danych ZUS dotyczących liczby ubezpieczonych.

W ubiegłym miesiącu w ubezpieczeniu emerytalnym widniało 15,805 mln osób, a było to o blisko 50 tys. więcej niż w marcu. Dodatkowo składki emerytalne odprowadzało o 321 tys. więcej osób niż w okresie przed pandemią COVID-19.

Przede wszystkim zwiększa się liczba obcokrajowców pracujących na oskładkowanych umowach. W ubiegłym miesiącu było ich około 970 tys., czyli o 50 tys. więcej niż w marcu. Natomiast w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii jest ich o 299 tys. więcej. Ogółem obywatele innych państw stanowią już 6 proc. wszystkich ubezpieczonych.

Na podstawie; dziennik.pl, bankier.pl.

Zobacz również: