Władze Singapuru zdecydowały się na zablokowanie publikacji książki pod tytułem „Czerwone linie: karykatury polityczne i walka z cenzurą”. Uznały one zawarte w niej treści za obraźliwe dla proroka Mahometa, ale także dla wyznawców hinduizmu i chrześcijaństwa. Wszystko za sprawą umieszczonych w niej karykatur pochodzących z francuskiego tygodnika „Charlie Hebdo”.

„Czerwone linie: karykatury polityczne i walka z cenzurą” to książka przygotowana przez singapurskiego profesora  Cheriana George’a z Hong Kong Baptist University oraz rysownika kreskówek Sonny’ego Liewa. Zawiera ona krótkie formy obrazkowo-tekstowe, mające na celu podważać zasadność stosowania cenzury w przestrzeni publicznej.

Singapurski regulator w porozumieniu z tamtejszym Ministerstwem Kultury, Społeczeństwa i Młodzieży oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych zakwestionował łącznie 29 karykatur znajdujących się w publikacji. Zostały one uznane za „budzące sprzeciw” zgodnie z zapisami obowiązującej w tym kraju ustawy o niepożądanych publikacjach.

Władze Singapuru twierdzą, że wspomniane obrazy „oczerniają religię” i obrażają proroka Mahometa. Co ciekawe, część karykatur uznano również za obraźliwe dla wyznawców hinduizmu i chrześcijaństwa. Islamska Rada Religijna Singapuru poparła zakaz rozpowszechniania publikacji, która jej zdaniem „podżega do dyskryminacji muzułmanów, wyśmiewa Koran i poniża islam”.

Największe kontrowersje wzbudziły karykatury pochodzące z francuskiego tygodnika „Charlie Hebdo”. To właśnie po ich publikacji w 2015 roku w Paryżu doszło do ataku na redakcję lewicowego pism „satyrycznego”.

Do sprawy odniósł się George. Naukowiec stwierdził, że nie konsultowano z nim w żaden sposób sprawy ewentualnego zakazu dystrybucji książki. Poza tym podkreślił on, iż miała ona na celu krytykę stosowania cenzury we współczesnym świecie, choć jednocześnie uznawała istnienie nieprzekraczalnych „czerwonych linii”.
Na podstawie: dw.com/pl, channelnewsasia.com.