Wymiar sprawiedliwości Tadżykistanu skazał na dwa lata kolonii karnej młodego obywatela tego kraju, który odmówił obowiązkowej służby wojskowej z powodu swojej przynależności do Świadków Jehowy. Dwudziestolatek domagał się możliwości wypełnienia swojego zobowiązania w „alternatywny” sposób, nie przyjmując jednak możliwości podjęcia pracy w batalionie budowlanym.

Sprawa 20-letniego obywatela Republiki Tadżykistanu ciągnęła się przez kilka miesięcy. Jovidona Bobodzhonowa zatrzymano już w ubiegłym roku w jego własnym domu znajdującym się w mieście Chodżent w północnej części tego środkowoazjatyckiego państwa. Został on aresztowany przez członków wojskowego biura rejestracyjnego i rekrutacyjnego, ponieważ nie stawił się on na wezwanie.

Wyznawca Świadków Jehowy, czyli sekty zakazanej przez tadżyckie prawo, został od razu przewieziony do jednostki wojskowej w regionie Rudaki. Tam odmówił jednak wzięcia broni do rąk i właśnie z tego powodu został aresztowany. Kilka miesięcy później przeniesiono go do aresztu przedprocesowego w stolicy kraju, Duszanbe. Bobodzhonow twierdzi, że w jednostce wojskowej został pobity, bo próbowano go zmusić do założenia wojskowego munduru oraz złożenia przysięgi.

Ostatecznie w styczniu rozpoczął się jego proces, choć zwracał się on do zapewnienia mu „alternatywnego” sposobu odbycia obowiązku wojskowego w służbie cywilnej. Zaproponowano mu możliwość przeniesienia do batalionu budowlanego, lecz Świadek Jehowy nie zgadzał się twierdząc, że to wciąż struktura wojskowa. Tadżyckie prawo nie przewiduje jednak możliwości odrobienia obowiązku w służbie cywilnej, stąd został skazany na dwa lata więzienia w kolonii karnej.

Towarzystwo Świadków Jehowy w Tadżykistanie działa od 1997 roku, jednak w 2007 roku zostało ono zakazane decyzją sądu wojskowego w Duszanbe. Od tego czasu odnotowano już jeden przypadek skazania jego wyznawcy w związku z odmową odbycia służby wojskowej. W październiku 2017 roku za odmowę założenia munduru skazano 18-letniego Danila Islomowa, także będącego wyznawcą tej sekty.

Na podstawie: fergana.agency.