Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz przebywa właśnie z wizytą w Syryjskiej Republice Arabskiej, podczas której spotkał się już między innymi ze swoim syryjskim odpowiednikiem, Fajsalem Mikdadem. Z dostępnych informacji wynika, że Syria popiera polskie stanowisko wobec syryjskich uchodźców, a także jest wdzięczna za polskie wsparcie w zakresie tworzenia warunków sprzyjających powrotowi Syryjczyków do ich ojczyzny. Wcześniej Papierz w tej samej sprawie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Libanu Dżubranem Bassilem.

Syryjska agencja informacyjna SANA podaje, że Papierz spotkał się w Damaszku z Mikdadem, aby sprawdzić możliwość pomocy Syryjczykom, którzy stracili swoje domy podczas konfliktu w tym kraju i przeanalizować praktyczną możliwość wykonania takiego planu. Syryjski dyplomata podkreślił przy tym, że jego kraj popiera stanowisko Polski dotyczące pomocy syryjskim uchodźcom na miejscu, a także dotychczasowe wykonywanie obowiązków naszego kraju w tym zakresie.

Mikdad zauważył też, że stanowisko Polski w tej kwestii rzeczywiście pomaga Syrii oraz jest realistyczne i racjonalne, a na dodatek pomoc oferowana przez nasz kraj nie jest powiązana z żadnymi dodatkowymi warunkami. Ma o tym świadczyć projekt budowy mieszkań dla blisko stu syryjskich rodzin przebywających w Libanie, który ma zostać sfinansowany z polskiego budżetu, zaś pozostałe koszty związane z tą inicjatywą ponieść ma państwo syryjskie.

Papierz podkreślił z kolei, że stosunki polsko-syryjskie sięgają lat czterdziestych ubiegłego wieku, natomiast w ostatnim czasie wzajemne relacje nie załamały się, ponieważ w Warszawie działa syryjska ambasada, natomiast w Damaszku istnieje przedstawicielstwo dyplomatyczne Polski na poziomie charge d’affaires. Wiceszef polskiego MSZ zauważył również, że Polska sprzeciwiła się planom relokacji uchodźców na terenie Unii Europejskiej, bo woli pomagać pokrzywdzonym przez konflikt na miejscu.

Wcześniej polski dyplomata odwiedził Liban, gdzie rozmawiał właśnie o wspomnianej budowie mieszkań dla syryjskich uchodźców przebywających w tym kraju. Libański minister spraw zagranicznych i emigracji Dżubran Bassil, będący także liderem chrześcijańskiego Wolnego Ruchu Patriotycznego, także chwalił zaangażowanie polskiego państwa w prawdziwą pomoc dla Syryjczyków.

Na podstawie: sana.sy/en, lebanonfiles.com, alnour.com.lb.