Syryjska Armia Arabska oraz rządząca Partia Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego świętowały wczoraj 55. rocznicę rewolucji, w wyniku której do władzy doszła grupa syryjskich oficerów i polityków wspomnianego ugrupowania. Podczas obchodów podkreślano, że przejęcie w 1963 roku władzy przez Partię Baas było dokończeniem procesu dekolonizacji kraju, zaś obecnie także konieczne jest oczyszczenie kraju z wpływu zachodnich mocarstw.

Zamach stanu przeprowadzony w nocy z 7 na 8 marca 1963 roku był wymierzony we władzę prezydenta Nazima al-Kudsiego, który po zerwaniu w 1961 roku unii Syrii z Egiptem, tworzących wcześniej panarabski projekt Zjednoczonej Republiki Arabskiej, próbował prowadzić politykę sprzyjającą ugrupowaniom reakcyjnej prawicy zorientowanej na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Odejście od panarabskich ideałów nie spodobało się jednak części wojska oraz syryjskiej lewicy.

Z tego powodu 55 lat temu grupa oficerów współpracująca z Partią Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego (Baas) zajęła najważniejsze urzędy publiczne znajdujące się w Damaszku, a dzięki bierności reszty wojska i poparciu syryjskiego społeczeństwa udało im się przejąć władzę nad krajem.

W czwartek z tej okazji w całej Syryjskiej Republice Arabskiej obchodzono 55. rocznicę przeprowadzenia rewolucji, która miała wyrażać ówczesną wolę narodu syryjskiego, zorientowanego na walkę z wyzyskiem, zacofaniem, a przede wszystkim wpływem zachodnich mocarstw na syryjską politykę. Podczas uroczystości podkreślano więc, że także obecnie konieczne jest zwycięstwo w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi, które mają realizować w Syrii politykę nakreśloną przez państwa zachodnie.

Syryjski prezydent Baszar al-Assad obiecał kontynuowanie walk prowadzonych przez Syryjską Armię Arabską, której zadaniem jest ostateczne pokonanie gangów działających na terenie kraju, aby możliwe było przywrócenie bezpieczeństwa i stabilności w Syrii. Partia Baas w swoim oświadczeniu zauważyła natomiast, że Zachód dalej reprezentuje mentalność kolonialną, dlatego przypomniała, iż wydarzenia sprzed 55 lat w porównaniu do obecnej sytuacji były rzeczywistą rewolucją cieszącą się poparciem syryjskiego społeczeństwa.

Na podstawie: albaathmedia.sy.