syria-wojnaSyryjski resort spraw zagranicznych poinformował, że strona rządowa zaakceptowała warunki zawieszenia broni, które zostały wynegocjowane przez Stany Zjednoczone i Rosję. Jednocześnie kontynuowana będzie jednak kampania wymierzona w Państwo Islamskie i inne organizacje ekstremistyczne.

Amerykański prezydent Barack Obama i rosyjska głowa państwa Władimir Putin poinformowali, iż ich kraje doszły do porozumienia w sprawie rozejmu na terytorium Syrii. Zawieszenie broni ma obowiązywać od 27 lutego i przewiduje ono, iż siły syryjskiego rządu oraz opozycji zaprzestaną wzajemnych ataków za pośrednictwem wszelkich rodzajów broni, które trwają już od pięciu lat. Priorytetem w tej chwili ma być przede wszystkim pomoc ludności cywilnej, która w niektórych regionach Syrii cierpi z powodu głodu. Wszystkie strony porozumienia mają nadzieję, że przerodzi się ono w trwały pokój.

Rząd Syrii zamierza jednak kontynuować operację wymierzoną w ugrupowania uznawane przez Organizację Narodów Zjednoczonych za terrorystyczne, a więc w Państwo Islamskie, Front al-Nusra i odnogi Al-Kaidy. Syryjczycy mają w tej sprawie rozmawiać z Rosją, z którą ustalą jakie grupy nie będą objęte dalszymi działaniami zbrojnymi.

Na podstawie: presstv.ir, sana.sy, polskatimes.pl.