Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel uważa, że przyciszona debata o przyjęciu uchodźców jest głównym motywem, dla którego spora część Niemców za niecałe dwa tygodnie chce głosować w wyborach federalnych na Alternatywę dla Niemiec. Jednocześnie polityk socjaldemokracji uważa, iż po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej w parlamencie mogą pojawić się naziści, co wpisuje się w brutalną nagonkę radykalnej lewicy na sympatyków i działaczy narodowo-konserwatywnego ugrupowania.

Gabriel w rozmowie z jednym z niemieckich portali internetowych stwierdził, że doszło do stłumienia publicznej debaty na temat napływu „uchodźców” do Europy oraz zamachów terrorystycznych w europejskich miastach. Właśnie z tego powodu wiele osób poważnie zastanawia się nad głosowaniem na narodowo-konserwatywną Alternatywę dla Niemiec (AfD), która w najnowszym sondażu na niecałe dwa tygodnie przed federalnymi wyborami parlamentarnymi może liczyć na 11 proc. poparcia, co czyni z nią trzecią siłę polityczną kraju.

Jednocześnie polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) stwierdził, że tym samym w Reichstagu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej „mogą pojawić się naziści”. Szef niemieckiej dyplomacji zauważa, iż AfD może liczyć na duże poparcie we wschodnich landach Niemiec, które są obecnie zaniedbane, dlatego trzeba rekompensować im nie tylko przyjęcie „uchodźców”, lecz również stworzyć dużo lepsze warunki do życia. On sam już przed dwoma laty miał natomiast ostrzegać przed konsekwencjami unikania debaty na wspomniane tematy.

Tym samym jeden z liderów SPD dołączył się do trwającej od kilku tygodni nagonki na narodowych konserwatystów. Działacze AfD i sympatycy partii niemal codziennie spotykają się z atakami ze strony „antyfaszystów”, którzy już na początku sierpnia zaczęli rozpowszechniać instrukcję zachęcającą do zakłócania ich wieców, a także w pośredni sposób nawołującą do przeprowadzania fizycznych ataków chociażby na wolontariuszy pomagających ugrupowaniu w kampanii wyborczej.

Na podstawie: jungefreiheit.de.

Zobacz również:

Sojusz lewicy przeciwko Alternatywie dla Niemiec