formanSpecjalny wysłannik amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, przybył w poniedziałek do Szwecji. Ira Forman odwiedził miasto Malmö, gdzie wyraził swoje zaniepokojenie „antysemickimi” nastrojami w skandynawskim kraju i groźbą użycia przemocy wobec Żydów.

Doradca Obamy ds. „antysemityzmu” spotkał się w Malmö z przedstawicielami lokalnej gminy żydowskiej, a także socjaldemokratyczną burmistrz miasta, Katrin Stjernfeldt Jammeh. Powiedział, że choć sytuacja w Szwecji uległa niewielkiej poprawie, dalej widoczne są nastroje „antysemickie” w tym kraju, a społeczność żydowska może być narażona na akty przemocy ze strony swoich przeciwników.

Choć Szwecja przyjęła nowe obostrzenia po atakach na synagogi w Europie i świątynie te są chronione przez uzbrojone oddziały, zdaniem Formana środki bezpieczeństwa nie załatwiają „podstawowych problemów antysemityzmu”. Podczas rozmowy z szefem lokalnej gminy żydowskiej, amerykański wysłannik miał podzielić się swoimi obawami, dotyczącymi „antysemityzmu” w Europie, a szczególnie na Węgrzech.

Poprzedni doradca Obamy ds. „antysemityzmu” odwiedził Malmö dwa lata temu. Skrytykował ówczesnego burmistrza miasta, który miał używać „antysemickiego języka”.

na podstawie: thelocal.se