Blisko pięćdziesięciu jawnych homoseksualistów zostało wybranych do brytyjskiej Izby Gmin, a najwięcej z nich, bo dwudziestu czterech będzie reprezentowało w niej Partię Konserwatywną. Dodatkowo z poparciem Torysów do parlamentu dostał się Imrad Ahmad Khan, czyli pierwszy na świecie homoseksualny parlamentarzysta będący jednocześnie muzułmaninem.

Media w Wielkiej Brytanii z powodu dużej reprezentacji środowisk LGBT w Izbie Gmin określają ją mianem „najbardziej homoseksualnego parlamentu na świecie”. Wśród 50 osób jawnie deklarujących swoją homoseksualną albo biseksualną orientację znalazło się 24 działaczy Partii Konserwatywnej, 18 reprezentujących Partię Pracy, natomiast pozostała ósemka reprezentuje między innymi Szkocką Partię Narodową i Liberalnych Demokratów.

Największy rozgłos spośród nich zyskał Imrad Ahmad Khan, działacz Torysów mający pakistańskie korzenie. Nie tylko będzie on pierwszym posłem do Izby Gmin z okręgu zdominowanego od 87 lat przez Laburzystów, ale dodatkowo jest on muzułmaninem i zadeklarowanym homoseksualistą. Z tego powodu ma on być pierwszym na świecie parlamentarzystą jawnie przyznającym się do swoich związków z ruchem LGBT.

To nie jedyne bardzo specyficzne aspekty czwartkowych wyborów do brytyjskiego parlamentu. Media zauważają, że spośród posłów Partii Pracy uzyskujących mandat po raz pierwszy blisko połowa to kobiety, stąd w Izbie Gmin zasiądzie najwięcej przedstawicielek tej płci w jego historii (odsetek kobiet to dokładnie 34 proc.). Spośród 26 nowych posłów Laburzystów tylko czwórka to biali mężczyźni.

Na podstawie: thesun.co.uk, rp.pl.